خانه رجائی فرمت فایل پاورپوینت تعداد اسلاید 48

خانه رجائی

 موقعيت طبيعي اثر:

مشهد ، مرکز استان پهناور خراسان ، اکنون با حدود دویست کیلومتر مربع و دو میلیون جمعیت دومین شهر ایران پس از تهران است . این شهر میان دو رشته کوه هزار مسجد و بينالود قرار گرفته است. شهر مشهد در ساحل راست کشف رود و شمال شرقی ایران و خراسان واقع است.

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا حدود یکهزار متر و طول و عرض جغرافیایی آن از نصف النهار گرینویچ59 درجه و 38 دقيقه و از خط استوا در شمال 36 درجه و 16 دقيقه است. هوای آن بسیار متغیر و باران سالانه اش بین 20 تا 60 سانتیمتر است.

شهر مشهد بر روي خط زلزله قرار دارد.شهرستانهای همسایه مشهد در مشرق سرخس ،در شمال غرب شهرستانهای درگز و چناران و در غرب و جنوب شهرستانهای نیشابور و فریمان است.

به سبب وجود حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا (ع) در مشهد همه ساله بیش از جمعیت آن زائروارد این شهر می شوند .

جمعيت زائر کنونی مشهد حدود چهار ده میلیون نفر در سال است که عمده در ایام نوروز و تابستان براي زیارت و سیاحت عازم مشهد می شوند.

محله های مشهوری که سیاحان از آنها ذکری نکرده اند محله های اطراف حرم مطهر و بالا خیابان و پایین خیابان ، دو خیابان عمده شهر و همان بازار سرشور بوده است و دست کم بقیه نقاط و محله ها تا اواخر عصر قاجار دارای تمرکز جکعیت بسیاری نبوده است.

1- محله سرشور 2- محله سراب  3- محله چهارباغ  4- محله نوقان 5- محله خیابان سفلی (بالا خیابان)

زیرا در کتابهای تاریخی دیگر از محله های قدیمی مشهد این چنین نام برده شده است.

1- بالا خیابان  2- پایین خیابان  3- سراب  4- نوقان  5- سرشور  6- عیدگاه  7- ارگ   8- پاچنار  9- سه سوق  10- مرویها   11- سرحوضان  12- تپ المحله (ته پل محله)

13- سیاوون  14- کشمیریها   15- چهنو    16- چهارباغ که دو محله عیدگاه و نوقان از محلات قدیم شهر محسوب می شده است.

خانه های ساخته شده در این محله ها بیشتر از همان مصالح ابتدایی خاک، خشت خام و چوب ساخته شده و اکثر آنها درای کوچه های دالان مانند و کم عرض بوده اند.

از تمام خانه های شهر آنها که در اطاف حرم مطهر قرار داشته زیباتر و مستحکم تر ساخته شده است و به قول فریزر لااقل اسباب و اثاث ساکنان خانه با خانه ها تناسب دارد. بقیه خانه های شهر در نقاط دورتر حالت مخروبه داشته است.

بیشتر خانه ها از سطح کوچه پایین تر وگوتر بوده اند . بارنز به این فکر افتاده است که شاید مردم مشهد از کندن زمین خوششان می آید .

البته بعدها دریافت که مردم با کندن خاک وسط حیاط های خود خاک حاصله را به مصرف تعمیرات و یا ساختن اتاقهای جدید می رسانند.

خانیکوف سیاح روسی خانه های مشهد را همانند دیگر سیاحان از سطح کوچه عمیق تر و دهلیز خانه ها را نیز عمیق و تنگ و تاریک می نوسید.

و…….

موقعيت فعلي اثر :

منزل مسكوني آقاي رجايي در خيابان خسروي نو ـ كوچة سرشور ـ سرشور 20 ( كوچة پرتو ) و پلاك واقع است.

 تاريخچه و وجه تسميه اثر:

 در حال حاضر اين بنا در مالكيت فرزند آقاي رجايي مي باشد كه اين منزل را مدت 2 سال به آقاي اسفرايني اجاره داده اند.

و……

دسته بندی
تگ محصول , , , , ,

Reviews

You must log in to submit a review.